Новокиївська
ОРИГІНАТОР: Інститут фізіології рослин і генетики НАН України, Миронівський інститут пшениці ім. В.М. Ремесла НААН України.
ЗАНЕСЕНИЙ ДО РЕЄСТРУ СОРТІВ РОСЛИН УКРАЇНИ на 2010 рік для вирощування у поліській, лісостеповій та степовій зонах України.
БІОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ: сорт середньорослий, інтенсивного типу, середньоранній. Стійкий до вилягання. Морозостійкість висока. Посухостійкий. Середньостійкий до ураження борошнистою росою та бурою листковою іржею. Стійкий до осипання зерна. Різновидність - лютесценс.
ЯКІСТЬ ЗЕРНА: борошномельні та хлібопекарські властивості добрі й відмінні. Зерно сорту Новокиївська містить 13,9-16,2 % білка, 26,6-34,3% сирої клейковини, сила борошна 242-365 а.о., об’єм хліба із 100 г борошна 930-1210 мл, загальна оцінка хлібопекарських властивостей 8,0-8,5 бала. Відноситься до сильних пшениць.
ГОСПОДАРСЬКІ ОЗНАКИ: сорт створений для запізнілих строків посіву. Він витримує пізні строки посіву і має суттєві переваги за продуктивністю зерна над іншими сортами при розміщенні по гірших попередниках (кукурудза на зерно, соняшник та інші).
За своєю невибагливістю до умов вирощування є кращим прообразом знаменитого сорту Миронівська 808. Сорт високоурожайний, інтенсивного типу. За даними оригінатора (ІФРГ НАН України) за роки конкурсного випробування (2007-2009 рр.) середня урожайність сорту Новокиївська складає 90,7 ц/га, що на 5,7 ц/га перевищує врожайність стандарту.
Урожай зерна в Державному сортовивченні (2007-2009 рр.) у 62 сортодослідах становив 50,7 - 101,8 ц/га.
Середня гарантована надбавка урожаю сорту над національними стандартами за три роки Державного сортовипробування складає 8,3-10,7 ц/га.
Суттєві прибавки урожаю сорту Новокиївська до національного стандарту - 5,1-35,5 ц/га отримано у 39 сортодослідах, у т.ч. прибавки 10,4-35,5 ц/га - у 26 сортодослідах, 18 областей України, що охоплюють зони Степу, Лісостепу та Полісся (Запорізька, Кіровоградська, Дніпропетровська, Миколаївська, Донецька, Чернівецька, АР Крим, Черкаська, Вінницька, Хмельницька, Полтавська, Харківська, Чернігівська, Київська, Житомирська, Рівненська, Волинська, Івано-Франківська).
Максимальний урожай сорту 101,8 ц/га отримано в Хмельницькому державному центрі експертизи сортів рослин Хмельницької області та Дослідному сільськогосподарському виробництві Київської області - 104,0 ц/га.
АГРОТЕХНІЧНІ ВИМОГИ: сорт універсального типу використання. Його можна розміщувати по всіх попередниках, застосовуючи інтенсивні технології з внесенням оптимальних доз мінеральних добрив. На високих фонах мінерального живлення для запобігання виляганню необхідно вносити ретарданти.
Для забезпечення отримання високих урожаїв зерна необхідно проводити також 2-3- разовий захист рослин від шкідників та хвороб, особливо після викидання колосу, фунгіцидами типу фалькон чи фолікур.
З метою отримання високоякісного зерна потрібно проводити третє підживлення сухими азотовими туками чи позакореневе підживлення карбамідом N 10-15 у фазі колосіння-молочна стиглість.
Норма висіву насіння 4,5-5,5 млн схожих зерен на 1 га залежно від зони та вологозабезпечення.